Pirmais lidojums ar mazuli var izrādīties liels izaicinājums, ja vecāki iepriekš nav tam sagatavojušies. Protams, katrs mazulis pirmajā lidojumā var reaģēt atšķirīgi, tomēr ir vairāki padomi, kas var palīdzēt jau laicīgi sagatavoties un lidojumu padarīt pēc iespējas mierīgāku gan sev, gan mazulim.

Aviokompāniju noteikumi lidojot ar mazuli

Katrai aviokompānijai ir savi noteikumi ceļošanai ar bērniem, kas attiecās uz ceļošanu grūtniecības laikā, ceļošanu ar zīdaiņiem un maziem bērniem, kā arī bērna ceļošanu bez pavadoņa. Tieši tādēļ pirms došanās ceļā ir svarīgi iepazīties ar konkrētās aviokompānijas noteikumiem, jo pat cena par lidojumu ar bērnu var atšķirties atkarībā no avionompānijas, piemēram:

 • Wizzair bērniem, kas ir jaunāki par 2 gadiem, piemēro lidojuma maksu  8,00  – € 27,00 apmērā (vienā virzienā, bērnam jāsēž pieaugušā klēpī);
 • Ryanair bērniem, kas ir jaunāki par 2 gadiem, piemēro lidojuma maksu € 20 apmērā (vienā virzienā, bērnam jāsēž pieaugušā klēpī);
 • Airbaltic  bērniem, kas ir jaunāki par 2 gadiem, piemēro 90% atlaidi no tarifa cenas (neieskaitot lidostu nodokļus un piemaksas), bērnam jāsēž pieaugušā klēpī.

Svarīgi, ka visas populārākās aviokompānijas papildus rokas bagāžai ļauj bez papildu maksas ņemt salonā līdzi vienu papildus bagāžas vienību bērna vajadzībām, kā arī bērnu ratiņus vai auto sēdeklīti. Jāņem vērā, ka ratiņi un auto sēdeklītis ir jāreģistrē kopā ar pārējām bagāžas vienībām, kā arī ratiņiem jābūt salokāmiem vai izjaucmiem.

Kādi dokumenti ir nepieciešami lidojumam ar mazuli?

Neatkarīgi no galamērķa, šķērsojot valsts robežu, līdzi obligāti jābūt gan savai, gan bērna pasei vai ID kartei. Nepilngadīgiem bērniem* (Latvijas Republikā pastāvīgi dzīvojošiem, kuriem ir Latvijas Republikas valstiskā piederība), šķērsojot robežu viena vai abu vecāku pavadībā, valsts robežas šķērsošanas vietā jāuzrāda derīgs ceļošanas dokuments – pase. Vecāka pasē ir jābūt atzīmei par bērna radniecību ar to vecāku, kurš pavada bērnu. Ja vecāka pasē nav šī ieraksta, tad, šķērsojot robežu, papildus jāuzrāda bērna dzimšanas  apliecība vai tās notariāli apliecināta kopija.1

lidojums ar bernu

Svarīgākie padomi lidojumam ar mazuli:

 • Izvēlies lidojumu, kas saskan ar mazā gulētiešanas laiku

Parasti visnepatīkamākās emocijas bērniem izraisa tieši spiediena maiņas lidmašīnas pacelšanās un nolaišanās procesā. Pacelšanās un nolaišanās laikā bērnam var aizkrist ausis, sāpēt galva vai tas var izjust citas nepatīkamas sajūtas. Lai Tavu mazo pēc iespējas mazāk ietekmētu spiediena maiņa, vēlams izvēlēties lidojumu, kas saskan ar bērna gulēšanas laiku (diendusu vai gulētiešanas laiku vakarā), vai arī – ja mazajam miegs nav ne prātā, tad nolaišanās un pacelšanās brīžos iesakām barot bērnu ar pudelīti vai krūti, jo tieši rīšanas kustības var palīdzēt pārvarēt nepatīkamās sajūtas spiediena izmaiņu laikā.

 •  Izvēlies sēdvietas stratēģiski

Kaut aviokompānijas bērniem līdz 2 gadu vecumam lidojumam piemēro atlaides (ja bērns atrodas vecāku klēpī), tomēr, ja ir iespējams, pirmajam lidojumam rekomendējam iegādāties papildu sēdvietu, jo brīvajā sēdvietā ir iespējams novietot auto sēdeklīti, būs iespējams izvairīties no nepatīkamiem blakussēdētājiem, kā arī būs vairāk brīvas vietas gan Tev, gan mazajam.

Tomēr, ja izvēlies neiegādāties papildu sēdvietu, rekomendējam izvēlēties vietu ar papildu vietu kājām vai pirmajā rindā. SeatGuru atradīsi lidmašīnu sēdvietu plānus, kas var atvieglot izvēles veikšanu.

lidojums ar mazuli

 • Nekautrējies lūgt palīdzību

Atceries, ka Tu neesi ne pirmā, ne pēdējā, kas lido ar mazuli. Apkalpojošajam personālam vecāki ar bērniem lidojumos ir ierasta lieta, tādēļ nekautrējies lūgt palīdzību – apkalpojošais personāls var palīdzēt Tev ērti iekārtoties sēdvietā, uzsildīt mazuļa pudelīti vai, iespējams, piedāvāt kādu no brīvajām sēdvietām, kas var izrādīties daudz ērtāka.

 • Kārto rokas bagāžu gudri!

Noteikti jāsāk ar to, ka mantu kravāšanas zelta likums ir laicīgums – ieplāno kravāšanos vismaz 2 dienas pirms lidojuma, tādējādi izvairoties no lieka stresa un iegūstot papildu laiku mantu sagādei, ja gadījumā izrādīsies, ka kādai no mantām ir ‘pieaugušas kājas’ un tā nekur nav atrodama.

Kārtojot līdzi ņemamās mantas rokas bagāžā, nebaidies paņemt līdzi mazliet vairāk kā parasti (tomēr – ar mēru)! Pašas zinām, ka ikdiena ar bērniem ir neparedzama, tādēļ papildu salvetes, autiņbiksītes, ēdiens, apģērbs nenāks par ļaunu, kā arī nodrošinies ar papildu apģērbu un medikamentiem (pret sliktu dūšu, galvassāpēm) arī sev. Protams, papildus ikdienā nepieciešamajām lietām, neaizmirsti arī paņemt līdzi mazā iemīļotāko rotaļlietu(-as) vai grāmatu, tādējādi nodrošinoties, ka mazais būs nodarbināts visu ceļojuma laiku. Jā, saraksts ar ‘must’ līdzi ņemamajām lietām ir šķietami garšs, tomēr realitāte nav nemaz tik traka. 🙂

lidojums ar bernu

Lūk, Meeko-kid saraksts, ko ņemt līdzi rokas bagāžā:

*atceries, ka papildu somu bērna vajadzībām vari lidmašīnā ienest bez papildu samaksas:

 • Pudelīte ar dzērienu bērnam. Lidojumi pastiprināti dehidrē, tādēļ noteikti nodrošinies ar dzērienu (vēlams ūdeni). Neskatoties uz to, ka lidmašīnā zīdainim paredzētus dzērienus un ēdienu lielākoties ļauj ienest bez ierobežojumiem, tomēr ir biežas situācijas, kad drošības kontrolē tiek atņemts tieši ūdens, tādēļ iesakām nodrošināties ar tukšu pudelīti, kur pēc drošības kontroles iziešanas varēsiet ieliet nopirkto ūdeni.
 • Papildu drēbju kārta (gan gadījumiem, ja gadās nosmērēties, gan gadījumiem, ja paliek auksti)
 • Sedziņa. Kaut parasti lidmašīnā temperatūra turās ap +20 grādiem, tomēr tā mēdz noslīdzēt arī līdz vidēji +16, tādēļ labāk nodrošināties, lai mazajam visu lidojuma laiku būtu silti. Sedziņa noderēs arī barošanas laikā  (ja baro ar krūti), lai izvairītos no svešiem skatieniem.
 • Viena rotaļlieta vai grāmata katrai lidojuma stundai (mēs taču nevēlamies, lai mazajm kļūst garlaicīgi, vai ne?)
 • Mitrās un sausās salvetes
 • Uzkodas (gan sev, gan bērnam)
 • Medikamenti un plāksteri (iepako tos vienkopus atsevišķā plastmasas maisiņā)
 • Autiņbiksītes (viena autiņbiksīte katrai lidojuma stundai)
 • Vienreizējais pārtīšanas paklājiņš (maksimāli higēniskai autiņbiksīšu nomaiņai)
 • Roku dezinfekcijas līdzeklis

 

 • Neuztraucies par to, ko domā citi

Visi bērni mēdz raudāt un visiem bērniem mēdz būt niķi. Tas ir fakts. Tieši tādēļ atceries divas lietas:

Pirmkārt, mūsdienās lidojumi ar mazuļiem nav nekas neparasts un lidmašīnas pasažieriem būtu jāsaprot tas, ka mazuļi ne vienmēr uzvedīsies mierīgi, kā nekā mazajam lidojums ir daudz lielāks pārbaudījums kā pieaugušajam.

Otrkārt, ja arī lidojums neizdodas tik mierīgs kā plānots, ievelc elpu, atslābinies un samīļo savu mazo. Tu darīji, ko spēji, un ir lietas, kuras Tu vienkārši nespēj ietekmēt. Apzinies to! ♥

 

Pastāsti mums komentāros par savu pieredzi pirmajā lidojumā ar mazuli!

 

Lai izdevies lidojums!

Atsauces:

1 – http://www.riga-airport.com/lv/main/pasazieriem/noderiga-informacija/par-berniem